Jarní příprava na léto

Než začnete s prvním sečením trávniku je potřeba se zbavit mechů a dalších odumřelých organických zbytků….

VERTIKUTACÍ TO VŠE ZAČÍNÁ

Při tzv. vertikutaci se ostrými noži vertikutátoru prořeže půda a zbaví se travní plsti vytvořené po zimně na povrchu. Plsť brání přístupu vody, živin a vzduchu k travním kořínkům. Zároveň vertikutací porušíte kořínky trávy což je povzbudí k větvení. Tyto práce jsou prováděny především když je půda suchá, můžeme následně na to pohodlně zbytky odstranit hráběmi.

AERIFIKACE

Pro trávník je důležité pravidelné provzdušnění tzv. aerifikace. Jedná se o provzdušnění trávniku, tuto činnost provádímě buďto aerifikačními vidlemi nebo aerifikačním válcem. Hroty válce zajíždějí zhruba 10 cm do půdy a vyhazují vyrytý materiál na povrch. Důležitým prvkem je vzniklé díry zasypat křemičitým pískem, který je sice uzavře, ale do půdy pouští potřebný vzduch, vodu a živiny. Bude se Vám zdát, že trávník vypadá hůř než před aerifikací, nebojte se ovšem úspěch této činnosti se dostaví již po několika týdnech.

HNOJENÍ

Aby byl trávník krásně zelený a hustý je potřeba mu dodat potřebné živiny. Tyto živiny jsou obsaženy ve hnojivech určených pro trávniky. Pravidelným hnojením navíc pomůžete trávě se prosadit vůči veškerým plevelům a podpoříte onen krásný trávník. Jarní hnojení je velmi důležitým úkonem pro obnovu travní směsy, která je zasazená. Hnojení je potřeba provádět za méně slunečného počasí, aby hnojivo v kombinaci se slunečními paprsky trávník nespálilo. Po hnojení je potřeba důkladná zálivka.

SEKÁNÍ

Každá seč podporuje vzrůst nových výhonků, které zahušťují koberec a vytlačují plevel. Trávník doporučujeme sekat jedenkrát až dvakrát týdně na výšku okolo 3 cm.

Toto jsou základní principy pro dokonalý pažit připravený na letní měsíce.